لجبازی کودکان هنگام لباس پوشیدن

لجبازی کودکان هنگام لباس پوشیدن

لجبازی کودکان هنگام لباس پوشیدن,مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن
لجبازی کودکان برای لباس پوشیدن
خیلی از مادرها ناراحتند که بچه های شان مخصوصا دختر بچه ها موقع لباس عوض کردن با اذیت ها و اداهای شان آنها را عصبانی و کلافه می کنند در این مقاله به شما مادران عزیز طریقه رفتار با کودکانی که این رفتارها را انجام میدهند گردآوری نموده ایم با ما همراه باشید.

مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن:

سه سال اول زندگی کودک، بیشترین تلاش او برای به دست آوردن استقلال است؛ کودک قبل از یک سالگی کاملا قادر به درک خواسته پدر و مادر است و گاهی به خاطر حفظ استقلال از انجام آن کار سر باز می‌زند، حال اگر پدر یا مادر حین لباس پوشیدن به فرزند خشمگین یا وارد بازی شوند، کودک از کنترل آنها لذت می‌برد وکارش را ادامه می‌دهد که به آن لجبازی می‌گویند.

90 درصد پدر و مادر‌ها مشکل لباس تن کردن کودک را دارند، گاهی کار به جایی می‌رسد که جیغ و گریه کودک شما را از بیرون رفتن منصرف می‌کند یا برعکس کار بالا می‌گیرد و شما بی‌توجه به دست و پا زدن کودک لباس بر تنش می‌کنید و به سختی او را سوار ماشین می‌کنید.

کودک می‌آموزد روابط بر پایه جنگ است و کم کم در هر موردی مخالفتش را ابراز می‌کند؛ هنگام غذا خوردن بازی در می‌آورد، یا وقت آموزش دستشویی همکاری نمی‌کند، چون همکاری را نیاموخته است.

لجبازی کودکان هنگام لباس پوشیدن,مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن

مقاوت کودکان در برابر لباس پوشیدن

نحوه رفتار با لجبازی کودکان در لباس پوشیدن:

  • آیا کودک شما لجباز است؟
  • با بچه های بی ادب در مهمانی ها چه کنیم؟

اولین قدم برای کمک به کودک در تعویض لباس حفظ آرامش است، باید به کودک زمان داد، اگر به خاطر دیر شدن مدام هولش کنیم معمولا کار‌ها را آرامتر انجام می‌دهد، پس 10 دقیقه زودتر بیدار شویم تا زمان بیشتری داشته باشیم.

در تمام مدت با او صحبت کنید و به او بگویید دارید چه کار می‌کنید «خب، الان می‌خوام پیرهنت رو بپوشونم، می‌شه این دست‌ات رو بکنی تو آستین؟ آفرین، آهان! حالا اون یکی دست ات و …» و در حین کار تعریف و تمجید کنید تا مشارکت بیشتری انجام دهد.

اجازه دهید کودک لباس مورد علاقه‌اش را انتخاب کند، اول به او 2 انتخاب دهید، در صورت عدم همکاری، اجازه بدید با لباس منزل به مهد برود تنها لباس مناسب را همراه داشته باشید، کودک به محض ورود متوجه نامناسب بودن لباسش می‌شود و از شما کمک می‌خواهد در نتیجه اعتمادش به شما بیشتر خواهد شد.

برای مقابله با لجبازی کودکان در لباس پوشیدن در حین پوشاندن لباس، برایش قصه بگویید، نام بخش هایی را که می پوشانید، ببرید و لباس هر عضو را که پوشاندید، برایش توضیح دهید ضمناً می توانید برایش ترانه و سرود هم بخوانید؛ توجه داشته باشید که شما همه این فعالیت ها را برای آن می کنید که حواس او را پرت کنید تا مقاومتی در پوشاندن لباس هایش نشان ندهد.

برای حل مشکل لباس پوشیدن کودک، نباید تحت تاثیر مخالفت کودک در زمان تعویض لباس قرار بگیرید و نباید به رفتار کودک واکنش نشان دهند، زیرا این امر سبب ادامه لجبازی کودکان می شود.

ذهن او را به چیز دیگری مشغول کنید. در زمان لباس پوشیدن حواس کودک را به چیز دیگری پرت کنید. مثلا وقتی که پیراهن به تن او می‌کنید در مورد بازی او با دوستش صحبت کنید. اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را در دست بگیرید یا به او بدهید. آواز بخوانید. با او یک بازی دو نفره انجام دهید: «بینی پسر من کجاست: ایناهاش!». از او بخواهید به شما کمک کند. مثلا اجازه دهید او لباس‌ها را برداشته و به شما بدهد.

با ساعت مسابقه بگذارید، مدت زمانی را که برای پوشیدن لباس خود صرف می کند اندازه بگیرید و صبح روز بعد از کودک بخواهید رکورد قبلی خود را بشکند.