رشد گفتاری چیست | آموزش رشد گفتاری کودک 2 تا 3 ساله در خانه

رشد گفتاری چیست

آموزش رشد گفتاری کودک 2 تا 3 ساله در خانه

رشد گفتاری کودک 2 تا 3 ساله

رشد گفتاری چیست

اصول اساسی زبان جزئی از ساختار مغزی همه کودکان است. یک کودک ناشنوا در همان سنی شروع به صدا درآوردن می کند که یک کودک شنوا, بنابراین میدانیم که تحریک شنوایی برای رشد زبانی ضروری نیست. برخی نظریه پردازان حتی بر این عقیده اند که یک دستگاه فراگیری زبان در جایی از مغز ما وجود دارد که زبان را اجتناب ناپذیر می نماید. زبان و گفتار ارتباط نزدیکی با هم دارند. می توانیم زبان را به عنوان اصطلاح کلی برای نمادهای کلامی و گفتار را به عنوان ابزار بیان آن تعریف کنیم. هر دو آنها بازتاب نیاز غریزی بشر به برقراری ارتباط هستند. این نیاز در کودکان بسیار خردسال که در پاسخ به ارتباط کلامی, بدن و دهان خود را به حرکت در می آورند, مشهود است.

در شش هفتگی کودکی که با او صحبت می شود غالبا می تواند نوعی “گفتگو” را انجام دهد, زیرا یاد گرفته است که صداها, اداها, و اطوار جسمانی, همیشه و بدون استثنا سبب می شوند فردی که کودک با او “گفتگو” می کند پاسخ دهد. ما میل و توانایی اطفال خردسال برای تقلید کردن را دست کم می گیریم. اگر زیاد با کودک صحبت کنیم, او حتی در سن هشت هفتگی شروع به تقلید از صداها می کند, و به این ترتیب اولین قدم عمده به سوی فراگیری گفتار را بر میدارد. در نتیجه والدین باید کودکان خود را با استفاده از صحبت کردن, آواز خواندن, شعر, بیان وقایع, و گفتگوهای خاص با او, با گفتار احاطه کنند.

تکیه کردن روی کلمات, استفاده از آهنگ در کلام, و تکرار صداهای ساده به مغز کودک کمک می کند میلیونها پیوند عصبی لازم برای رشد گفتاری را بسازد.

ما این را نیز میدانیم که در تمام طول زندگی, زبان ارتباط تنگاتنگی با عواطف دارد. کودکانی که از محبت نامشروط برخوردارند و زیاد در آغوش گرفته می شوند, نسبت به آنهایی که محبت آشکار به آنها ابراز نمی شود, شانس بیشتری برای رشد گفتاری دارند.

گفتگو کردن یک بازی است که بچه ها انجام دادن آن را دوست دارند. قواعد این بازی را از روز اول تولد به کودک خود بیاموزید تا زندگی شما بسیار بهتر شود

آموزش رشد گفتاری کودک 2 تا 3 ساله در خانه

آموزش گفتار درمانی کودک 2 تا 3 ساله در خانه
عموما  منظور از  گفتار درمانی کودک ۲ و 3 ساله به فعالیتهایی گفته می شود که جهت تشویق  و آموزش حرف زدن کودک 2 و 3 ساله در خانه میباشد. لازم به ذکر است این  فعالیتها با تمرینات گفتار درمانی که توسط گفتار درمانگر انجام می شود متفاوت است و فقط جنبه پیشگیری دارد و نمی توان به تنهایی به عنوان درمان از آنها نام برد.
کودک شما حدود 200 تا 300 کلمه بلد است و ممکن است به مدت طولانی به تنهایی حرف بزند. او با اطمینان از زبان استفاده می کند و به لغات جدید علاقه نشان میدهد. وقتی که برای او دلیل می آورید, گوش میکند و گستره توجه او هر روز وسیعتر و طولانی تر می شود. تسلط او بر گفتار در حال افزایش است هر چند کلمات را بد تلفظ میکند, بعضی حروف را به جای حروف دیگر بکار میبرد, و به احتمال زیاد نوک زبانی صحبت میکند.
او شروع به کسب عاداتی در رابطه با زبان کرده است, مثلا به یک داستان بارها و بارها گوش میکند. به داستانهای پیچیده و گوش دادن به گفتگوی بزرگترها علاقه دارد. او ممکن است در یک جمله واحد از یک موضوع به موضوع دیگر بپرد. کودک شما شروع به استفاده از “و” برای ربط دادن مفاهیم کرده است.
او همچنین معنی ضمیرهایی مثل “من”, “تو”, “او” را میفهمد و به درستی از آنها استفاده میکند. به تدریج که او مفهوم گذشته, حال, و آینده را درک میکند, بسیاری از کلماتی که با زمان سر و کار دارند در صحبتهای او به چشم میخورند.

نکاتی برای کمک به رشد گفتاری کودک

  • کودک شما بیشتر به صحبت با کودکان هم سن و سال خود علاقه دارد تا بزرگترها, بنابراین ارتباط هر چه بیشتر او با بقیه بچه ها به رشد تواناییهای زبانی او کمک میکند. این یکی از دلایل اهمیت کودکستان است.
  • در این سن دیگر گفتار کودک خود محور  نیست و بیشتر اجتماعی می شود. بنابراین اگر بخواهید کودکتان زبان اجتماعی را بیاموزد, تماس او با بچه های دیگر ضروری است.
  • داستانهای مورد علاقه او را تکرار کنید تا کودک شما بتواند احساسات خود را نسبت به دنیای اطرافش شکل دهد